4 דרכים שיהפכו את התקשורת שלכם להיות יותר משכנעת וברורה

לעיתים בשעת ויכוח או דיון אנחנו לא מבינים איך הצד השני לא רואה ומבין את מה שאנחנו מציגים לו. זה הופך להיות מתסכל ומרגיז בפרט שאין התקדמות בתוצאות ומרגישים תקיעות. מה עושים ? איך משכנעים אותו ?

 communication

4 דרכים שיהפכו את התקשורת שלכם להיות יותר משכנעת וברורה.

במידה ולא מבינים אותך, זאת לא הבעיה של השומעים אלא הבעיה שלך!

לעיתים, בעיקר כשאתם נסערים, מתוסכלים או מפוחדים אתם מאמינים כי הדעה אותה אתם מנסים להציג היא היא הנכונה ביותר, כי זו האמת לאמיתה ואין דרך או פתרון אחר מעבר למה שנשמע לכם “הגיוני”.  לעיתים, אתם אף מרימים את הקול והתסכול הופך גדול יותר כשהצד השני לא מקבל את דעתכם ונוצרת תחושה שכל העולם נגדכם ולא מבין אתכם.

התוצאה בלבול, התרחקות ואי ודאות במערכת היחסים האישית ואף במקום העבודה. המטרה שהיא, שינוי הקריירה שלכם מתרחק והתסכול רק גובר.

ישנם ארבע דרכים שיהפכו את התקשורת שלכם להיות יותר משכנעת וברורה, אפילו במצבים מתוחים כך, שאתם יכול להיות בטוחים שיקשיבו לכם, יבינו אתכם ויקבלו את המסרים שאתם רוצים להעביר. דבר שללא צל של ספק יעשה את הקפיצה בקריירה, שאתם כל כך צריכים!

 

מה שרואים מכאן לא רואים משם

התפיסה הטבעית שלנו היא שאחרים אמורים להבין את העולם באותו אופן שאנו מפרשים אותו ולכן, ברור שהאחר צריך להבין על מה אנו מדברים וכמובן, למה אנו מתכוונים.

אך מסתבר שלכל אדם מחשבה אחרת בה הפרשנות, באופן טבעי, שונה ומכאן שטווח הפרשנויות מגוונות ונרחבות.

לכל אדם תפיסת מציאות ייחודית לו הבנויה מתוך המהות הפנימית שלו, החינוך שקיבל מהוריו, ההיסטוריה הסביבתית שלו ומגוון החוויות שחווה במהלך חייו. כלומר הוא רואה את המציאות מתוך יצירת תמונה מחשבתית המלווה ברגש, המעצים ונותן גושפנקא למחשבה זו והופך זאת לאמת. לכן, כל אדם הוא למעשה “ייחודי”.  כל אדם הוא עולם ומלואו.

אז מה עושים ? איך מייצרים הבנה משותפת וקבלה?

כדי לייצר הבנה משותפת וקבלה יש ליצור גשר בין הדובר לבין השומע. ההבנה כי קיימת שונות וקבלת אותה שונות היא המפתח ליצירת קשר. חשוב להסביר את המצב כפי שאתם רואים אותו ולהבין כי יתכן והמאזין יהיה בעל דעות שונות לחלוטין ואף עלול להתנגד לכם. אך אם תעבירו את המסר באופן מתודי, עם הבהרה כי כך אתם רואים את המצב , המסר שתרצו להעביר ייקלט ורמת ההתנגדות והחשדנות תקטן.

 

כוחה של מילה וכוחו של הרגש

“מוות וחיים ביד הלשון” (משלי יח’)

למילה יש כח. במהלך השנים ובפרט כמי שכותבת ומדברת לפרנסתי אני מודעת היטב לכוחה של המילה ונימת הקול שבה היא נאמרת.

אנו חייבים לשים לב למילים שאנו בוחרים ועל נימת הקול שאנו משתמשים כדי לבטא אותן. ההתייחסות היא לא רק למילה עצמה אלא בחיבור שלה למשפט, למסר ולמי אנו רוצים להעביר אותו. אם אתם כועסים או כואבים אתם חייבים לדעת כי המסר שיעבור, ככל הנראה, לא יהיה נכון עבורכם. נהפוך הוא, הצד השומע ירגיש כאילו הוא במתקפה ובאופן טבעי הוא יחזיר במתקפה או יתעלם ממה שאתם מנסים להעביר. וזה ממש לא מה שהייתם רוצים.

יתרה מכך, לעיתים בכתיבה אנו לא שמים לב לקונוטציה (הפרשנות) של המילים שבחרנו וזה יוצר אנטיגוניזם בצד הקורא שפירש זאת לגמרי אחרת ואתם בכלל לא מבינים למה.

לכן יש חשיבות לברור את המילים בקפידה ובאינטונציה הנכונה. לדבר ולהעביר מסר כאשר אתם רגועים ככל האפשר. אפילו להמתין זמן מה ורק אז לעשות את השיחה, כדי שהדברים הנאמרים יהיו בהלימה אחת למסר שאתם רוצים להעביר.

 

 

להיכנס לנעליים של מישהו אחר

לדעתי אמפתיה היא אחת מהתכונות החשובות ביותר בקיום אינטראקציה בין אישית. אם אין לכם אמפתיה אזי, אין לכם את היכולת להיכנס לנעליים של מישהו אחר, אין לכם את היכולת להניע אותו וכמובן היכולת שלכם להשפיע היא נמוכה משמעותית אם אתם רואים רק את הצרכים שלכם מול העיניים.

אף אחד לא אוהב אנשים נרקסיסטים, אנשים אשר פשוט מאוהבים בדעות ובקול שלהם. היחידים שיפגעו אלה יהיו אתם, ואתם לעולם לא תבינו מדוע אנשים לא מבינים אתכם.

לכן לפני שיחה עם האחר תשימו את עצמכם בנעליו ותחשבו לרגע מה הוא רוצה ולמה הוא מתחבר. אם תבינו מה כואב לו ותתחברו לרגש שלו רק אז, אתם באמת תצליחו לקיים תקשורת מקדמת ומשפיעה.

אני מציעה כי תשמעו שיחות של פוליטיקאים ובמיוחד כאלו שאתם פחות מתחברים אליהם ותשמעו מה נאמר שם, שימו לב כיצד הם מעבירים את המסר שלהם ולאיזה קהלים.

 

להכניס אור ורוד למשקפיים שלכם

כאשר עשיתי שינוי והפכתי לעצמאית, גיליתי והכרתי אנשים שונים שמעולם לא נחשפתי אישית. בעלי מקצועות שמעולם לא האמנתי שיכולים להיות קיימים. פתאום שמתי לב כי ראיתי את העולם, עד היום, במסגרת צרה, דרך פריזמה אחת מסוימת. אופן הראיה הזה קיבע אותי ולא אפשר לי להסתכל בזווית ראיה אחרת.

מה שהבנתי בדיעבד זה, שאני השתנתי לא העולם. הסקרנות שלי והעניין הטבעי שלי באנשים חשפו אותי להבחין ביכולות הטבעיות שלי. רק כשהבנתי כי ישנם “משקפיים” שונים לכל אחד ולכל אחד יכולות טבעיות משלו, ומכאן שהוא רואה ומספר לעצמו סיפור אחר, רק אז יכולתי באמת לעזור לאחרים.

לכן יש להבין מהו הסיפור שלכם, באלו “משקפיים” אתם רואים את המציאות ומה הן היכולות הטבעיות שלכם הבאות בקלות ובאמצעותם תוכלו ליצור גשר לתקשורת עם האחר. רק לאחר ההבנה הזו תוכלו להכיל ולהבין אחרים. כי ללא תובנה זו אתם תמשיכו לצפות מבעד לעדשה אחת ספציפית של שלילה, פגיעות ותסכול במקום ראייה של חיוביות עוצמה וכוח.

במידה ותסכימו להכניס אור חיובי “וורוד” למשקפיים  שדרכם אתם מסתכלים, הרי שכל סיטואציה, גם אם היא קשה ומורכבת, אתם תתחילו לספר סיפור אחר והחוויה שתחוו תהייה חיובית, פשוטה ומעצימה יותר.

הדבר יוביל ללא ספק לתקשורת טובה יותר ויחסים טובים יותר עם הסובבים אתכם. יש לזכור כי לעיתים הדרך לאותו שינוי והחלפת המשקפיים אפשרית רק עם הדרכה נכונה ולמדריך אשר יוביל בין האפשרויות הרבות.

 

תרגיל:

בתקופה של השבועיים הקרובים תסתכלו אחר השיחות שאתם מנהלים, תכתבו מהם אותם המסרים שאתם רוצים להעביר ולמי. שימו לב, האם המאזינים מקשיבים לכם והמסר עבר?  האם אתם מובנים ומשפיעים ?