מיקוד שליטה – לקחת אחריות או לא

מיקוד שליטה – לקחת אחריות או לא ?

 

כתבה שפורסמה  ב- The Marker  על שינוי עולם התעסוקה,  בעקבות נתונים שהוצגו על ידי המועצה הלאומית לכלכלה, לממשלה יצרה הדים רבים.

 

הנתונים שהוצגו הראו כי בשנים הקרובות, מפת התעסוקה תשתנה לחלוטין,

מדובר על אנשים רבים העומדים לאבד את העבודה שלהם,

כי המקצוע בו הם עוסקים הולך להעלם מהשוק.

והחדשות הרעות הן שהמדינה לא ערוכה לכך בכלל.

 

אפשרות אחת היא לקבל את מה שבכתבה ולא לעשות דבר 
האפשרות המועדפת היא להגיד שאני לוקח אחריות על החיים שלי

ואני יוצר שינוי והופך מפאסיבי לאקטיבי
מתחיל לבחון הזדמנויות חדשות

ומתחיל בבניית קריירה חדשה .

 

 אז מה זה אומר ליצור שינוי ולהפוך מפאסיבי לאקטיבי?

 

 מיקוד שליטה – מה זה אומר עליי ?!

 

החוקר האמריקאי בשם גוליאן רוטר טבע מונח  בשם “מיקוד שליטה”. הוא חילק את האנשים לשתיים, בהתאם לצורה בה אנשים תופסים ורואים את האירועים שקרו להם או קורים סביבם.

 

בעלי מיקוד שליטה פנימי ובעלי מיקוד שליטה חיצוני.

 

לדוגמא: עובד בעל מקור שליטה פנימי יאמין כי הקידום שהשיג במקום העבודה הם פרי יכולותיו ומאמציו, בעוד שעובד בעל מיקוד שליטה חיצוני יאמין כי הקידום או אי הקידום שלו נובע ממזל טוב או רע, או ממנהל שאוהב אותו או לא, ומשום כך סביר פחות כי הוא יצפה לכך שיכולותיו או המאמצים שישקיע יביאו להצלחתו, ומכאן סביר שהוא יסתובב מתוסכל ופחות יהיה בעל מוטיבציה להתמיד ולהשקיע.

 

לכל אדם יש נטייה לייחס את מצבו לנסיבות ולגורמים שונים.

 

רוב העובדים הם בעלי מיקוד שליטה חיצוני, כלומר, הם חשים שאינם שולטים במתרחש, ומייחסים את מצבם לנסיבות חיצונית.

 

למשל, עובד שמתרץ אי-עמידה בלוח זמנים כי העמיתים שלו לצוות עיכבו את המשימה שלו שהיתה תלויה בכך; או עובדת שמספרת שלא קודמה מכיוון שהבוס שלה שונא נשים; עובד שסבור שאינו אהוד בעבודה כי כולם סנובים; או עובד שחושב שהפידבק החיובי שקיבל הגיע רק בזכות מצב רוחה המרומם של המנהלת באותו יום במקרה.

לעומתם, המעטים , הם אלה  שמאמינים שהצלחתם היא פרי כישרונם ומאמצם. אלה הם עובדים בעלי תחושת אחריות ושליטה על מצבם – בעלי “מיקוד שליטה פנימי”.

למעשה אותם אנשים מסתכלים על עצמם ועל הסביבה שלהם  וחושבים ומאמינים שמה שקורה להם טוב או רע נובעים בעיקר ממה שהם עושים.

אנשים בעלי שליטה פנימית מחוברים ליכולת המשמעותית שיש להם להשפיע על אירועים שקורים בחייהם ובחיי האנשים החשובים בסביבתם.

 

אז מי לדעתכם הוא העובד הנחשק בארגון ?

 

העובדים בעלי מיקוד שליטה פנימי , מבינים שעליהם לקחת שליטה על מצבם, עליהם להיות אקטיביים וסקרנים. לבדוק ולהתעניין באופן אמיתי מה גורם לדברים שלא מתקדמים או לחוסר שביעות של לקוח, למשל.

מה הם עצמם יכולים ויכלו לעשות אחרת. אם פעולות שנעשות לא מניבות הצלחות לחשוב באופן יצירתי על דרכים אחרות. הם מבינים שעליהם לפעול כדי לתקן ולהשתפר.

 

כשבעלי מיקוד שליטה פנימי מצליחים, זהו פידבק חיובי לעשייתם, ומקור להישנות ההצלחה. מדובר באנשים הישגיים, שמתמידים בעבודה קשה כדי לפתח את הידע והיכולות שלהם, וגם נתפסים כעובדים מוצלחים יותר.

 

עובד בעל מיקוד שליטה פנימי יגיד: “משהו כנראה לא בסדר. אקח אחריות, אחפש מהו, ואבדוק כיצד אפשר לטפל בבעיה”.

 

לעומתו, עובד בעל מיקוד שליטה חיצוני כשלקוח מתלונן על תפקוד של שרות או איכות של מוצר – יתנער מאחריות ויאמר בעיקר “זו לא אשמתי שהם מתלוננים” ויתרץ זאת ב”לקוח נודניק” או יטיל את האשמה על צוות או עובד אחר.

 

עובדים בעלי מיקוד שליטה חיצוני מתנערים מאחריות על מצבם. לא מרגישים טוב עם עצמם, מתקשים להשיג את מטרותיהם (ויתרה מכך: לא מסמנים אותם מלכתחילה), הופכים פאסיביים וחסרי אונים, ולכן מתקשים להתקדם בקריירה ולעתים קרובות נתקעים במקום.

 

אנשים כאלה הם, בעיניי, קורבנות של נסיבות חייהם. אני פוגשת רבים מהם, שמתנסחים בהתרצה ובהצטדקות ולא מבינים היכן הם טועים, ומסייעת להם לפתח תחושת שליטה על מצבם.

אותם אנשים מתארים לי את מר גורלם בסיטואציות מחיי היומיום בעבודה, ואני מדגישה בפניהם שמדובר בפרשנויות אישיות, שליליות ופעמים רבות שגויות. אני מלמדת אותם “שפה חדשה”: במקום “אין לי מה לעשות בנידון”, אנחנו בודקים מה כן אפשר לעשות כדי לשנות, ותוך כדי תהליך הם מבינים שהם יכולים לבחור איך להרגיש ואיך לפעול.

 

 

 ואם ניקח את זה לעולם ניהול הקריירה –

 

אתה נמצא שנים בארגון, מרגיש נאמן לו, משקיע ונחשב מקצועי וביום בהיר אחד חבר שלך לצוות שהגיע רק לפני שנה וחצי מתקדם לתפקיד ניהולי ולך אף אחד בארגון לא הציע תפקיד כזה.

 

אם אתה בעל מיקוד שליטה חיצוני אתה תאמר ותתן הסברים כגון: היה לו מזל, המנכ”ל מכיר את אמא שלו, הוא מלקק לבוס וכו”

אם אתה בעל מיקוד שליטה פנימי אתה תבין שאתה יכול תמיד להשפיע על מה שקורה לך ולכן אתה יכול להסתכל על עצמך ממקום אחר ולנסות ולהבין מה היית יכול לעשות כדי לגרום לעצמך להיות מקודם לא פחות ממנו או אולי אפילו יותר.

 

אם אתה ממוקד במה שאתה רוצה להשיג, אם אתה חושב על כך ומאמין בכך, אתה למעשה מעביר סוג של מסר או משדר את זה לסביבה שלך והאמונה הזו תביא לך את ההישג שהיית רוצה להגיע אליו.

תחשבו על אותם אנשים שבלי לומר מילה אתם מרגישים שהם בדיכאון או שליליים ואז אתם מתרחקים לעומת אלה שאתם מרגישים את השמחה וההתלהבות שקורנת מהם ואתם מתמגנטים.

 

ולכן המיקוד הוא המפתח .

 

כי כשיש מיקוד אתה מתחבר לאמביציה שלך ומוציא לפועל את הפוטנציאל שלך ואז אתה מתחיל לפעול בצורה שתאפשר לך לגרום לדברים לקרות כפי שהיית רוצה שיקרו.

כי אתה בעצם חושב כבר על הצעד הבא.

 

אז תשאלו את עצמכם :

 

– האם אתם בעלי מיקוד שליטה פנימי או חיצוני?

– איך זה בא לידי ביטוי בעבודה?

– איך זה בא בעשייה שלכם ?

– האם בסגנון ההתנהלות שלכם אתם דוחקים או מקבלים משימות מאחרים ?

– עד כמה אתם יצירתיים בפתרונות שאתם נותנים לאחרים ?

– עד כמה אתם מעניקים ערך מהלב ובאופן אמיתי ואותנטי ?