סיבות אשר בגללם אנשים לא מצליחים להתקדם – 2

8 הסיבות אשר בגללם אנשים לא מצליחים להתקדם ולפרוח

חלק שני ואחרון

חגית סנובסקי

לא מאמין כי מגיע לך חיים טובים יותר וקריירה טובה יותר

  • האם אתה חושב שמגיע לך אושר?
  • האם אתה חושב שמגיע לך שמחת חיים?
  • האם אתה חושב שמגיע לך קריירה אשר מתאימה לך ואשר תוכל לחיות בה ברווחה כלכלית

 

אנשים נשענים על אמונות כי “לא מגיע להם… בגלל…”  הן בשל חוויות שיש לנו בילדותנו ובמשפחות המוצא שלנו המקבעות בנו הרגשה, שאנחנו ראויים, אהובים ומוערכים, או להפך. למרבה הצער, אלפי אנשים גדלו כדי להרגיש לא ראוי ולא שווה.

אותם אמונות אשר מתפתחות אצלנו בתקופת הילדות ולמעשה תוקעות אותנו בחיים, אמונות כגון “אני נועדתי רק לעבוד קשה…” או “המשפחה שלנו בכל הדורות תמיד הייתה חסרת מזל ו…”.

במהלך עבודתי אני נתקלת באמונות רבות של אנשים, אשר ברגע שאנו למעשה מפרקים אותם ובונים אמונות חדשות במקומם ההתנהגות משתנה ועמה גם ההצלחה שמעוניינים בה.

טיפ:
תחשוב על מה שלמדת מההורים לאורך כל הילדות. האם עודדו אותך לראות את עצמך ראוי לאהבה, אושר והצלחה? אמרו לך שאתה יפה, מוכשר, חכם, מוכשר, מוערך וחשוב? או שאמרו לך כי לא ייצא ממך דבר ואתה לא שווה בדיוק כמו … וכי  מגיע לך להיכשל ולאחרים מגיע יותר בגלל…?
תחשוב באיזה אמונות שליליות חזקות אנו חושבים על עצמנו ואם לא הגיע הזמן לעסוק בריפוי ותיקון אותן אמונות הליבה שלך על עצמך ולגרום לך לעוף קדימה אל המטרה שלך. אם אתה ראוי לשינוי ולחיים טובים יותר זה הזמן לחולל אותם ולפרוץ קדימה.

להוציא את עצמנו מתוך אזור הנוחות

ג’יני רומטי, מנכ”לית IBM, אמרה פעם  כיצמיחה ונוחות אינן דרות בחפיפה. או כפי שהבת הקטנה שלי אומרת אי אפשר לתפוס את החבל בשתי הקצוות שלו (קצה של צמיחה וקצה של נוחות).
אבל עד כמה אנשים באמת מאפשרים לעצמם את המתיחה של האפשרויות שלהם ויוצאים מתוך אזור הנוחות שלהם?
אני רואה כל יום אנשים שנתקעו בעבודה שהם שונאים, אנשים אשר נמצאים במערכות יחסים שמדכאות אותם ושמגבילות אותם, אבל הם פשוט רועדים מפחד להתקרב למעקה ולראות את האפשרויות. הם למעשה  נשארים באמונה “שזה מה שמגיע לי..”  והם למעשה הפסיקו לחלום. התירוצים הרבים שהם אוחזים ואשר משננים אותם כמנטרה ומאמינים כי זה עבורם אמת מוצקה. בדיוק כפי שהקדמונים האמינו כי העולם שטוח ונימצא מעל צב ענק. ומי שיעז לעבור  את הקצה פשוט ימות.

טיפ:

תחלום ותעז, דבר אחד קטן כל פעם מחדש. להיכנס לתוך הלא נודע הרבה יותר פשוט, כאשר הפעולה היא קטנה. ובדיוק כפי שילד לומד את צעדיו הראשונים, כך אתה תלמד את יכולת ההתמודדות.
תעשה לך רשימה של דברים אשר אתה רוצה להתמודד איתם, ובמידה והחלום נראה לך גדול מדי, רחוק מדי ולא מציאותי, פשוט תפרק אותו לחלקים, עד אשר החלק עצמו לא יאיים עליך יותר. תיתן לאותו חלק שם, צורה ובעיקר תאריך מוגדר לעשייה.
כאשר נעז דבר אחד בשבוע זה יאפשר לנו לזכור את ההרגשה כיצד זה להיות אמיץ ולשמר את ההרגשה הנפלאה הזו גם לתחומים אחרים של עשייה. כפי שלמדתי על בשרי בחיי האישיים והמקצועיים, שום דבר מחוץ לעצמך הוא בטוח – הדבר היחידי שבטוח, זה הביטחון שלך בעצמך וביכולות שלך ובידיעה העצמית העמוקה של מי אתה ברמת. רק באמצעות שיטה זו תוכל להפוך את העולם שלך לנגיש יותר ובטוח יותר עבורך.

הפיכת חרדות לכעס, אשמה ושנאה

יש בעולם שלנו שנאה רבה ויש ניצול של אותם שנאה להנעה “הערבים נוהרים לקלפיות….”. כמה פעמים שמעתם את התחלת המשפט “אני שונא…”. ועל-פי המחקרים האחרונים, שנאה רק גוברת. אנשים רבים פונים לכיוון של השנאה ומאשימים מהסיבה שהם לא יכולים לנהל את החרדות והפחדים שלהם ולכן הם מרגישים פגיעים ופוחדים מאוד והופכים זאת לשנאה, שכן זה מבחינתם, השנאה המוצא היחידי  לתחושות העצומות שהם נושאים. החוקר החברתי ברנה בראון אמר, “אשמה היא דרך לפרוק כאב ואי נוחות“. והסופרת של רבי המכר לורנה ברין  שכתבה “שנאה מרעילה אותנו. אנחנו שונאים אחרים כשאנחנו לא אוהבים את עצמנו מספיק“.

טיפ:

כאשר אתה מדבר בשפה של שנאה, משתמש במונחים של שנאה, אתה חייב לדעת שיש בך אשמה וטינה עצומים, הגיע הזמן להסתכל על החרדות שלך ועל הפחדים, ולקבל עזרה בלנהל אותם בצורה יעילה יותר. הגיע הזמן ללמוד לאהוב את עצמך. רק כאשר תפעל ממקום של אהבה עצמית עמוקה ולא נרקיסיסטיות, לא יהיה מקום לשנאה ואנשים יחזירו לך אהבה גדולה אף יותר.

שכחת למה שאתה מסוגל

אנו מאפשרים לעצמנו לצעוד במשעול עקלקל כלפי מטה, כאשר אנו לא מתחברים עם היכולות שלנו. אם אנו מאמינים כי אנו “תקועים” בקריירה  או בחיים ללא משמעות. אתה למעשה מאבד את היכולת הטבעית שלך לדעת מי אתה באמת ומה אתה שווה, מה הן  אותן המתנות וייחודיות שלך ואיזה ההישגים אשר אתה יכול להביא ועד כמה לצמוח.
יש סיבות מדוע אנחנו שוכחים. שכחה של מערכות יחסים רעילות, שיכחה של בוס אשר מתעלל בנו נפשית. חלומות שלנו אשר התנפצו ואנו רואים במעורפל את מי שרצינו להיות. אבל כל זה ישתנה כאשר נקבל אפשרות להסתכל בתקווה, ובאופטימיות לעבר העתיד שלנו.

טיפ:

יש למצוא מנטור משהוא אשר יהיה לך מורה דרך ומצפן אשר יראה לך את החזון העתידי שלך, יכוון וידריך לכיוון הרצוי עבורך. אנשטיין אמר “אנו לא יכולים לפתור בעיה באותה רמה של תודעה אשר גרמה לזה” . בעיות ברמה של יכולות וכישורים יש לפתור ברמה של ערכים ואמונות, בעיות בנושאים של ערכים ואמונות יש לפתור ברמה של זהות ובעיות של זהות יש לפתור ברמה של התכלית שלנו. לכן אני ממליצה בחום להיעזר במומחים בתחום של האימון כדי להגיע לאותם שינויים שחלמת עליהם.

אהבת, תשתף את המידע גם לחברים שלך