איך משכנעים את בן הזוג בצורך לעשות שינוי קריירה

אני רוצה לשתף אתכם בדילמה שקיבלתי במייל מאישה מאוד אהובה ידועה חברתית ומשמשת כמנהלת בכירה.

להלן קיצור המייל, כמובן שהשם בו בדוי.

“קוראים לי שלומית אני בת 42, נשואה + 2 . יש לי משרה מוערכת מאוד באחת מחברות ההייטק הגדולות. העבודה כוללת נסיעות דחופות לחו”ל, פגישה עם ספקים ולקוחות פוטנציאלים.

אני מאוד מעריכה את העבודה שיש לי ובמיוחד את התגמול הכספי הגדול המצטרף לכך. 

אבל אני יודעת, בתוך תוכי, שאם אני לא אעשה את השינוי אני פשוט “אשרף” וכמובן הקריירה שלי פשוט תיגמר. כיום אני מרגישה עייפה וסחוטה.

בעלי נגד השינוי וטוען כי הזמנים עכשיו מסוכנים כלכלית וזה בזבוז לחלוטין של כסף ואין שום ערך מוסף ללכת לייעוץ ולדעתו זו בכלל שרלטנות.

האם את יכולה לעזור לי, כיצד אוכל לשכנע אותו לשפר את הקריירה שלי?”

 

התשובה שלי לשלומית כוללת שלושה רכיבים מרכזיים:

שינוי מקצוע

הטייס האוטומטי – המשכנע 

האוטומט שלנו הוא לשכנע.

לשכנע זה בזבוז אנרגיה וזו פעולה שלא משיגה את המטרה. כי לשכנע זה לגרום למישהו להאמין במשהו, שהוא בעצמו לא מאמין שזו האמת. את לא צריכה לשכנע אף אחד.
כל שעליך לעשות, הוא לומר את מה שאת מרגישה. מה שעל ליבך. שאת חסרת אונים ושחוקה. שהעבודה שלך פשוט סוחטת אותך. שאת פוחדת שאם לא תעשי משהו קריטי, את פשוט תהרסי את כל המוניטין שצברת במשך כל שנות העבודה שלך וגם את עצמך פנימה.

 

שינוי מקצוע

את יודעת שאת חייבת שינוי מקצוע, משום שאזור הנוחות זה לשבת על הגדר. מצד אחד העבודה שלך, ששוחקת אותך ומאיימת בהרס מוחלט של המוניטין שלך וכמובן פגיעה בצד האישי. ומהצד השני של הגדר, קפיצה למקום לא ידוע ואיבוד אפשרי של בטחון כלכלי לך ולמשפחה.

הבחירה קשה ומפחידה כי אי ודאות זה סיכון לא ידוע מראש. יחד עם זאת, אני יכולה להגיד בביטחון מלא, כי את לא תצליחי בעבודה שלך לעוד הרבה זמן. הגפרור כבר הוצת ואין כבר אפשרות לכבות אותו. כי את שחוקה ונטולת אנרגיה להשקיע ולהביא את יכולותיך במיטבם. יתרה מכך, חוסר שביעות רצון ועייפות מנטלית מורגשת מרחוק, על ידי כל מי שסובב אותך ואין אפשרות לזייף לאורך זמן.  אנשים מרגישים ולאט לאט מתרחקים. אז את צודקת, הפגיעה במוניטין שלך, כפי שאת חוששת, יהיה וודאי וכואב יותר.

את חייבת לעשות משהו. לכן, במקום “לשכנע” אני ממליצה לך פשוט לשבת עם בן זוגך ובאופן עוצמתי ובסמכותיות לשתף אותו ברגשות שלך, בדיוק כפי ששיתפת אותי בכאב הגדול שלך, ולהגיד “אני פשוט לא יכולה יותר להמשיך בדרך הזו… ואני צריכה עזרה, משום שאני לא יכולה לתת לזה פתרון בעצמי “.

איינשטיין אמר “אנחנו לא יכולים לפתור בעיה באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה, כשייצרנו אותה”, “וכדי לפתור בעיית כבדת משקל עלינו להגיע אל רמת חשיבה גבוהה יותר מזו שבה היינו כשייצרנו אותה”.

 

לכן את לא יכולה לעשות זאת לבד, את צריכה עזרה. זה לא אומר שהדרך היחידה היא ללכת ליועץ או מאמן קריירה לשם שינוי מקצוע, אפשר לקרוא בספרות מקצועית, לעשות מפגשי סיעור מוחות עם חברות או לפנות למישהו שאת סומכת על דעתו ולהגיע לתוצאות טובות ונכונות עבורך. את חייבת עזרה משום שדרך החשיבה שלך לפתרון היא אותה הדרך שאת מכירה ולכן עליך להיחשף לחשיבה אחרת, מכיוון שונה.

 

לשאול – למה ?

עליך לשאול את עצמך – למה? למה את רוצה שינוי מקצוע בחיים שלך עכשיו? כדי להתקדם, כדי לחיות חיים טובים יותר, כדי להרגיש שלווה, כדי להשאיר חותם בעולם? למה?

כשתביני את ה”למה” שלך , תוכלי להבין עד כמה השינוי קריטי וחשוב לך ואז, את תמצאי את הדרך  ליישם שינוי מקצוע. הדבר הראשון  ליישום זה לדעת מה הם סדרי העדיפויות שלך.  כפי שחכם סיני אמר “הזמן הטוב ביותר לשתול עץ זה לפני 20 שנה“.

 

סיכון באי ודאות

נשים עם משרות בכירות, באות ואומרות לי “זהו אני עוזבת, אני הולכת לפתוח עסק חדש“. מבחינתן זו הדרך היחידה (והקלה) לעשות שינוי ולחשוב שכך יעלם התסכול והכאב הפנימי שהן חשות. (תזכרו את המשפט של איינשטיין).

לצערי, להרבה מהנשים פתיחה של עסק עצמאי זאת לא התשובה האופטימלית לבעיה שלהן. לכן יש לבצע הערכה מעמיקה ביותר מי את, מהם היכולות שלך, מהם הרצונות שלך? מהו הסטטוס שאת רוצה להשיג לעצמך? מה הם החלומות שלך? מהם הערכים אשר מובילים אותך ומהם העדפות המקצועיות שגורמים לך אושר?

נשים רבות הנמצאות בתסכול ושחיקה עמוקה ומחליטות אימפולסיבית לעשות שינוי בבת אחת, למעשה עוברות תהליך של אפקט המטולטלת.

שינוי מקצוע

 

זהו תהליך ארוך מאד, משפיע רגשית ולעיתים התוצאה מלווה בחוסר סיפוק ומימוש עצמי, שכן הן מנסות להמציא את עצמן מחדש מבלי לקחת בחשבון את החוזקות והיכולות הטבעיות שלהן. הן רוצות לשכוח מכל מה שהיו בעבר ומוותרות על הערכים שליוו אותן במהלך השנים ובעיקר משליכות הצידה את הניסיון והנכסים שצברו עד שהגיעו לתפקיד האחרון.

מה שנכון לעשות זה לזהות את היכולות הטבעיות שלך ולשמר את מה שאת מצויינת בו, את הערכים שחשובים לך ומתוך סינון של אותם ערכים ותכונות לצאת לפעולה אשר תהיה קלה יותר וכמובן הרבה יותר מהירה והרבה יותר זולה. ברגע שתזהי ותשתמשי באותן יכולות טבעיות הדברים יגיעו הרבה יותר בקלות וחווית ההצלחה שלך תהייה מאד גבוהה.

 

אז מה אומרים

ראשית את חייבת להיות מודעת לכוח שלך, ואת בוודאי לא באה לשכנע אלא לשתף.

את אומרת ש: “אני צריכה שינוי, ואני מרגישה …(חוסר אונים / פחד / מועקה/ כעס או כל רגש אחר שבאמת את מרגישה). אני עדיין לא יודעת מה הוא אותו שינוי אבל אני באה בראש פתוח כדי לחקור את אותו שינוי, ולעשות אותו בצורה מושכלת וחכמה מבלי שהיא תפגע בסובבים אותי. אני צריכה עזרה לעשות את זה ולכן אני חייבת את התמיכה שלך ואני מקווה כי אתה תיתן לי את התמיכה לכך.”.

תאמרי זאת בכנות ומהלב ותהיי שלמה פנימה עם הצעד שלך.

 

האם גם אתן מוכנות לחקור את מוכנות השינוי שלכן?

אם כן –> תלחצו כאן ותשאירו פרטים, אני מבטיחה לחזור במהרה

 

אוהבת ובהצלחה

חגית