ששת הסימנים שאתם עומדים בפני שינוי קריירה

שינוי קריירה

 

שינוי קריירה

אחת מהשאלות הנפוצות ביותר שאני מקבלת, בין אם במייל או בין אם בע”פ, זה “מתי אני יודע/ת שזה הזמן הנכון בשבילי עבור שינוי קריירה?”
חג הפסח שנגמר, המסמל גם את חג החירות מעלה את השאלות “האם יש לכם חירות מספקת לבצע החלטות חשובות?” , “האם יש לכם את היכולות וההבנה לקבל את ההחלטה החשובה – מה יהיה עם הקריירה שלי?”.

התשובה לשאלה זו מורכבת מששה סימנים העומדים בפני שינוי קריירה. אם יש לכם אחד מאותם ששה סימנים, אתם פשוט צריכים לעשות משהו. אני לא אומרת שצריך לשפוך את המים יחד עם התינוק.  כלומר לעזוב הכל וללא כל מחשבה מקדימה על העתיד המקצועי, הכספי וההיבט המשפחתי.  אבל באמת יש צורך דחוף לחשוב “מהו אותו העתיד המקצועי שלי?”, אחרת אחרים יעשו זאת עבורכם!

יש לזכור, כי העדיפות תמיד היא שאתם תקבלו את ההחלטה עבורכם ולא אחרים יעשו זאת בשבילכם, שכן האינטרסים כאשר אתם מחליטים הם תמיד יהיו לטובתכם.

שינוי קריירה

הסימנים שעומדים בפני שינוי קריירה


1)   אתה מרגיש באופן כרוני מותש ומרוקן –  הגוף אומר מה שהפה לא יכול לומר. ישנם אנשים רבים שאתה שם לב, שהם חולים באופן מיוחד, לעיתים הם יגידו כי “העבודה עושה אותם חולה” אבל הגוף שלנו מאותת שמשהו באמת לא בסדר ואנחנו חייבים לתת עליו את הדעת. 
יש לדעת מה אתה עושה, הרבה מאוד מהאנשים אומרים דברים כמו “אני זקוק לחופשה”,  “יש עכשיו לחץ זמני”,  “השעות הנוספות זה רק לסוף החודש…” ועוד ועוד הם לא רוצים להביט באמת הקשה שהגוף אומר “עד כאן” ! לא סתם יש מחלות נוירולוגיות אשר הן נפתרות רק אם האדם כבר לא עובד באותו מקום עבודה או באותו סוג עבודה. אז עם היד על הלב, איך באמת אתה מרגיש?

2)   המטלות והאחראיות המוטלות עליך הם פשוט כבר לא אתה –  אזי, עליך לשאול את עצמך שתי שאלות פשוטות:
 – מהו אחוז ההתאמה בין המשימות שאני מבצע בעבודה ואלו שאני מתחבר אליהם באופן טבעי
 – האם אתה אוהב לעשות את אותם משימות.

אם אחוז מהמשימות שלך מורכב  לדוג’ 60% משימות שאתה לא אוהב. אתה לא תעשה את העבודה באופן מצוין. יכול להיות שתעשה את העבודה, אבל החיבור שלך לאותם משימות יהיה מאוד מרוחק, לא טבעי ואנשים סביבך ירגישו את הריחוק שלך. אתה חייב להרגיש שיש התאמה מצוינת למשימות או לפחות האחוזים של הדברים שאתה לא אוהב לעשות הם קטנים משמעותית ביחס לדברים שטבעיים לך ושאתה מצטיין בהם.

3)   המשכורת שלך כבר לא מפצה על ההשקעה שלך בעבודה –  ייתכן ואתה שם לב כי אתה נימצא בסביבה רעילה. סביבה אשר לא מאפשרת לך חיים אישיים  או שהעבודה שאתה עושה היא לא  אתית או שבכלל הגעת לתובנה כי מה שאתה עושה זה בכלל לא אתה. אין שום חיבור בין העבודה שלך לבין המהות שלך. אותם אלמנטים שיש בחברה (הפרסומים החיצוניים והפנימיים – אתה לא רק שלא מאמין להם, אלא במיוחד לא מתחבר אליהם ולעיתים גם מזלזל בהם). בדר”כ עולה דילמה – מה אני משיג מהתפקיד הזה, מהחברה שבה אני עובד מול מה אני מפסיד?.
סביבה רעילה יכולה לצוץ במפתיע בעקבות קבלת בוס חדש אשר איננו מבין את הערכים שאתה גדלת על פיהם או שינוי מבנה חברה אשר משפיע עליך באופן לא חיובי והעיקר בתחושות שלך, שאתה יודע כי אתה יכול להשיג הרבה יותר ולהרגיש טוב מאוד במקום אחר.4)   הבחירות “הנכונות” שלך יצרו תוצאה שהיא ממש לא בסדר –  אתה מרגיש שעשית את כל הבחירות הנכונות שלך לקריירה שלך, אבל בסופו של דבר התוצאה היא מאוד מאוד שגויה. רובנו בתחילת הדרך של הקריירה שלנו היינו מסונוורים מהצלחה לגדול לתוך יותר ויותר אחריות, כסף ותפקידי ניהול אז אנחנו ביצענו בחירות אשר הצביעו על “עליה” בכל המובנים אשר הצבעתי מקודם.  אבל פתאום יש התעוררות ואני אומר “הי למה זה מתאים לי?”.היתה לי מתאמנת אשר הדבר שהיא שאפה אליו זה להיות סמנכ”לית עם הרבה מאוד אנשים מתחתיה, ואז היא אמרה לי אני בכלל לא אוהבת לנהל אנשים.  מה שקורה בדר”כ זה סוג של התעוררות ואמירה כמו “יכול מאוד שרציתי זאת שהייתי בן 29 אבל ברור שאני לא רוצה זאת עכשיו כשאני בן 45”. וזה מה שקורה שתשובות נכונות מובילות לתוצאה לא נכונה, במדד של זמן. 


5)   תחושה שאתה נועדת לעשות משהוא אחר –  תחושה שהיא ממש חזקה ממך. התחושה הזאת היא לא משהוא ברור ויציב אבל זה מתחיל בפיעפוע קל ומסתיים בידיעה ברורה שאתה חייב לעזוב את העשייה הנוכחית.  וזה גם בדיוק מה שקרה גם לי במהלך הקריירה. הרגשתי שאני יכולה יותר, שאני רוצה יותר ושנועדתי למשהוא גדול יותר. לכן עזבתי תפקיד של סמנכ”לית בכירה ואחריות אישית גבוהה כדי להרגיש תחושת מימוש ולעזור לאנשים למצוא את השינוי הנכון והמדוייק שהם ראויים לו. 

 

6)   אתה כבר לא גדל, תקרת הזכוכית לוחצת עליך.  אתה נשאר באותו תפקיד עם אותם תחומי אחריות ולא נראה באופק שיש רצון מטעם ההנהלה לשנות את ההתנהלות שלה לגביך. מסביב אתה רואה אנשים מתקדמים, זזים בתוך המערכת ואתה כמו עוגן, ניצב איתן.  ישנם סיפורים רבים להנהלה להסביר מדוע אתה שם,  ולא מתקדם “אנחנו חייבים אנשים וותיקים, אשר יודעים את העבודה”,  “העבודה שלך חשובה מדי מכדי שניתן אותה לטירונים אשר לא יודעים את העבודה” ועוד שלל תירוצים.  אבל אתה מרגיש שעוד רגע סך האפשרויות שיש לך נעלם ואתה מרגיש רצון עז לממש אותם.

 

שאלון

איך אתה יכול לדעת אם אתה פשוט עובר “תקופה קשה” או במשבר אמיתי המחייב שינוי קריירה?

השתמש במבחן הזה כנקודת מוצא: אם סימנת משפט אחד או יותר, ייתכן שהגיע הזמן לשבור  ולפרוץ קדימה לשינוי המיוחל.

o   יש לי בעיות בריאות כרוניות ולחץ אשר לא משתפרות

o   איבדתי משהוא / משהיא שאהבתי מאוד ואני מרגיש שהשתנתי עקב זה

o   במובנים מסוימים אני לא אוהב ולא מכבד את מי שהפכתי להיות

o   נראה לי, כאשר אני מדבר על משהוא שאני רוצה להאמין בו זה פשוט לא הולך טוב

o   אני מרגיש אומלל ולא מובן בעבודה, ובכל זאת אני נשאר שם

o   נמאס לי להוכיח את עצמי כל הזמן, להתחרות ולזכות בכל מחיר

o   המצב הכלכלי שלי לא משתפר ואולי אפילו יורד

o   יש לי כישרונות ויכולות שאינני משתמש בהם, אבל אני משתוקק לעשות בהם שימוש

o   אני משתוקק לעשות עבודה אשר באמת משנה ובעלת ערך אבל אני לא יודע איך

o   דברים מתחילים להתפרק בחיים שלי ובקריירה שלי אחד אחרי השני

o   איזון בין קריירה לבין החיים האישיים אינם מציאותיים ואינם אפשריים, ואני יודע שאין אפשרות ללכת במסלול הזה לאורך זמן

o   אני באמת לא אוהב את העבודה שלי אבל אין לי שום מושג מה עוד אני יכול לעשות

מאחלת לכם הצלחה גדולה בבחירה וחירות מקצועית טובה בכל זמן שהוא.

 

באהבה

חגית