השוואה לאחר ומה זה עושה לקריירה שלי ולהתפתחות המקצועית שלי

איך השוואות פוגעות בחיים שלנו?

חגית סנובסקי

השוואות, השוואות, השוואות.

מה לא אמרו עליהן. מחקרים שלמים כתבו על השוואות. אני מכירה 2 סוגי השוואות עיקריות.

 • השוואות מעצימות
 • השוואות מחלישות.

כשאנחנו במיטבנו ואוהבים את עצמנו ההשוואה לאחרים היא למעשה חלק מתהליך בו אנו מרחיבים את המודעות למחשבות ולפיתוח הרגשות שלנו. אנו משווים את עצמנו לאנשים מעוררי השראה שמסייעים לנו במודע או שלא במודע, להתפתח ולהתקדם.

אך כשאנחנו משווים ממקום של שיפוטיות וביקורתיות כלפי עצמנו, ההשוואה מחלישה אותנו, גורמת לנו לקנאה, טינה ופוגעת באיכות החיים שלנו.

כיום, כשאני עובדת עם נשים קרייריסטיות רבות כדי לבנות חיים מאושרים ומתגמלים יותר, אני רואה כיצד ההשוואה לאחרים יכולה להיות מנוע יעיל לפעולה. השוואה להצלחה של אחרים ממקום של חזון כדי לעורר ולחזק, יכולה ליצור:

 • תחושה ואמונה שזה אפשרי  להשיג את מה שרוצים
 • מודל לחיקוי ולמידה שיכול לחסוך לנו זמן, כסף ואנרגיה ולהתוות לנו דרך בהירה יותר להצלחה
 • התפתחות וצמיחה מעצימה ומהירה עבורנו

לעומת זאת,  עבדתי עם אנשים רבים שממש היו מכורים להשוואה. הרגישו קורבן וכישלון ופשוט לא יכלו להפסיק…השוואה אובססיבית ממקום של הלקאה עצמית כי הם לא שם, עם מחשבות שיפוטיות כמו “איך יכול להיות שיש בי הרבה יותר ממה שהכלומניק הזה מביא והוא שם ואני תקוע?!” השוואה כזו גורמת להרגשת חוסר  ערך וחוסר מסוגלות להשיג את מה שרוצים. התוצאה  – תקיעות.

תקיעות בחיים המקצועיים העלול להשפיע על היחסים במשפחה,  עם בני הזוג ומשם לניתוק עם חברים והתכנסות פנימית שפוגעת באיכות החיים.

והקריירה שלנו שדורשת לשינוי, נשארת תקועה ואנו לא מבינים למה.

 

בפרט בעידן שלנו היום, כשכל הרשתות החברתיות מציגות מצג של מושלמות, כולם מחייכים, יפים, מבלים ומצליחים זה מוביל אנשים לשקוע באמונות שליליות והרסניות,
כגון:

 • כולם מטיילים ואני לא
 • אין לי אהבה/ זוגיות/ חברים/ משפחה…כמו כולם
 • אין לי עבודה שאני גאה בה
 • הקריירה שלי היא אכזבה גדולה ומבוכה ענקית כי לא השגתי שום דבר ראוי
 • הילדים שלי לא מוצלחים ומושלמים כמו שהם צריכים להיות
 • לילדים שלי יש נכות או בעיות שהם פשוט מביישים אותי
 • אני לא אהוב כמו כל כך הרבה אחרים בחוץ
 • אני לגמרי לבד בעולם

 

בתכל’ס, כמה תמונות אנחנו מצלמים עד שאנו בוחרים את התמונה המושלמת ומעלים אותה לפייסבוק?

כמה כאב, כעס או עצב מסתתרים מאחורי החיוך בתמונה? אף אחד לא יודע. אנחנו גם אף פעם לא נדע על החיים של אלה שאנו משווים. עם מה הם מתמודדים, מה הפחדים והסרטים שיש להם. אנחנו לעולם לא נדע.

 

אם אנחנו מרגישים שאנחנו נחותים ו”פחות” מאחרים זה נובע מאמונה שאנחנו “לא מספיק”, (לא מספיק טובים, לא מספיק חכמים, לא מספיק יפים….) אמונה שהולכת ומתעצמת בתוך הראש שלנו ואנחנו מאמינים שזו המציאות, כשלמעשה זה רק סרט שיצרנו לנו בראש.

איך עוצרים אובססיביות מחלישה ומתחילים ליצור קבלה ואהבה עצמית?

מודעות וניהול רגשות

אני קוראת לזה שפת הרמזור. רמזור הרגשות.

לכולנו יש מאגר רגשות רחב. החל מרגשות מעצימים כגון : שמחה, אהבה, התלהבות, שלווה וכו’  וכלה ברגשות מחלישים, כגון: עצב, כעס, תסכול, פחד וכו’). לכל רגש יש תפקיד בחיינו. וכל רגש הוא חשוב באותה מידה. כן גם הפחד. תחשבו שאם היינו בג’ונגל והיה מגיע אריה ולא היה לנו פחד מצבנו היה רע מאד.

העניין הוא שמעולם לא לימדו אותנו לדבר בשפת הרגשות וכשלא מבטאים רגשות, אנחנו ממציאים לעצמנו סרטים בראש ומתחילים להאמין שהסרט הוא המציאות האמתית. ואנו מתחילים להרגיש תסכול, בלבול, כעס, וכו’.

מכאן שרמזור הרגשות יהווה סמן עבורנו.

כשאנחנו מרגישים רגשות מעצימים זה אומר שאנחנו בדרך הנכונה או בקבלת החלטה המתאימה לנו.

בכל פעם שעולה מחשבה ביקורתית או שיפוטית על עצמנו או על אחרים, “אני לא בסדר” , “לא רואים אותי” , “אני לא מספיק…” עלינו לעצור, ממש כמו ברמזור ולשאול את עצמנו, איזה רגש עולה – למה? למה אנחנו מרגישים את הרגש שעולה ? האם מה שאנו חושבים בראש אלה סרטים או עובדות? אם הבנתם שזה לא עובדות שחררו את הרגש מעצם זה שתהיו בו ולאט לאט הוא ישתחרר.

תרגיל לשינוי פנימי

לאחר תרגול במשך שבוע, מתחילים להיות מודעים למחשבות השליליות שעולות בראש ומתחילה ההבנה לגודל השיפוטיות הביקורתיות והציניות בהתייחסות שלנו לאחרים.

זה הזמן לשנות את התסריט של הסרט ולשכתב אותו מחדש מנקודת מבט לא רק אישית אלא גם של האחר.

אם עדיין קשה ניתן לשנן את המנטרה בכל יום, בפנייה לעצמכם  :

“אני על המסלול הנכון ביותר עבורי,  אני אוהב/ת אותך. תודה על מה שקיים סביבי”

זכרו, אנחנו ייחודיים, מסוגלים וראויים לכל האהבה בעולם. אך קודם חייבים להפסיק את ההאשמה העצמית, ולהתחיל לאהוב את מי שאנו ולהוקיר תודה על מה שיש לנו.

אהבת, תשתף את המידע גם לחברים שלך