10 כישורי העתיד שיהפכו אתכם ליקרי ערך בעולם העבודה העתידי

חגית סנובסקי

המהפכה הרביעית כבר כאן! ולפי דו”ח העתיד של הפורום הכלכלי העולמי, יותר משליש מהכישורים הנדרשים היום בעולם העבודה, ישתנו ואנו נדרש לכישורים אחרים לגמרי כדי להצליח בעולם העבודה העתידי.

עכשיו זה בדיוק הזמן להערך ולהכשיר את עצמנו לדרישות העתיד. זאת האחריות והמחוייבות שלנו,  לא של אף אחד, בטח לא של המעסיק, רק שלנו, כלפי הקריירה העתידית שלנו. עלינו להסכים לצאת מאזור הנוחות ולהתחייב ללמוד, לתחזק ולהעשיר ידע בתחומים שונים ובמיומנויות שונות כדי להיות רלבנטיים בעולם העבודה המשתנה והעתידי, גם יחד.

והצעד הראשון הוא קודם כל ההבנה. לדעת את ה“מה”! מה הם כישורי העתיד בעולם העבודה המשתנה.

ואלה 10 הכישורים הנדרשים בעבודה העתידית:

יצירתיות

אנו נדרש לדרכי חשיבה חדשות ויהא עלינו להיות יצירתיים בכל תפקיד שנבצע. להפעיל את הדימיון ולחזק את כישורי היצירתיות.  למזלנו אנו בני האדם זכינו במערכת דימיון שאין אותה לאף יצור חי. מכאן שגם הרובוטים לא יוכלו להתחרות ביכולת הדימיון ממנה נובעת היצירתית שלנו. וזה יהווה יתרון יחסי מוביל בעולם העבודה המשתנה.

אינטליגנציה רגשית (EQ)

אנו נדרש לעבוד עם אנשים ומכאן, יהא עלינו להיות יותר מכילים, אמפטיים, ומודעים לרגשות של האחר. זה יצריך מאיתנו להיות מודעים למערכת הרגשית שלנו, לנהל אותה ולהביע את רגשותינו, כדי להתחבר לאנשים ולקדם יחד את המשימות הנדרשות. מערכת הרגשות של בני האדם גם היא מהווה יתרון מוביל על פני הרובוטים שיתפסו מקום נכבד בעולם התעסוקה.

חשיבה אנליטית (ביקורתיות)

אנו נדרש לכישורי חשיבה ביקורתיים כדי לפתור בעיות מורכבות ולהציע פתרונות ורעיונות חדשים. החשיבה הביקורתית תשלב בין ניתוח זרימת המידע ממשאבים וממקורות שונים לבין להיות עם ראש פתוח למתן הפיתרון המתאים ביותר לכל סיטואציה המשלב בין העבודה האנושית למכונה.

התפתחות אישית המשלבת קוגנטיביות, מנטליות, רגש ורוח

אנו נדרש להתפתחות אישית המשלבת גם לימודי רוח וכלים מנטליים, כדי לפתח מיומנויות ואינטליגנציה גבוהה יותר ליצירת הישגים גבוהים יותר. מכאן שההתפתחות האישית תביא לתובנה שכל אתגר מביא עימו קושי וטעויות, המאפשרות את הצמיחה והפתיחות לידע חדש.

קבלת החלטות

אנו נדרש לקבל החלטות מורכבות יותר במקום העבודה העתידי. החלטות אלה יהיו בעלי השלכות רחבות וקריטיות יותר בתחומים השונים המשפיעים על בני האדם והאנושות בכלל.

תקשורת בינאישית

אנו נדרש לחדד את היכולת לתקשר ולהתחבר עם אנשים תוך שימוש בהיבט הרגשי והפיסי (כגון: טון דיבור, שפת גוף, שפה רגשית ומכילה וכו’) כדי להעביר מסרים ולהתקדם. ההזדמנויות שלנו מגיעות מאנשים וככל שנרחיב את מעגל הקשרים והחיבור עם אנשים כך מערך ההזדמנויות שלנו יגדל ויתרחב.

מנהיגות חדשה

אנו נדרש להכליל תכונות של מנהיגות חדשה שאיננה כוללת כוחניות אלא להיפך, אחדות ושיתוף באמצעות דוגמא אישית, נתינה לאחר, להוות השראה, שותפות בעשייה, לסייע ולקדם אינטרסים של כלל הצוות ולאו דווקא אישיים, להיות מדריך ומנטור ועוד.

גיוון ואינטליגנציה תרבותית

אנו נדרש להבין, לכבד ולעבוד עם אנשים שונים מאיתנו למרות הבדלי הגזע, התרבות, השפה, הגיל, המין, הנטיה המינית, האמונה הפוליטית או הדתית  וכו’. יהא עלינו להיות בעלי יכולת לעבוד בשיתוף ובאחדות ולהבין כי דווקא הפתיחות לגיוון תביא רעיונות ופתרונות מצויינים, העשויים לשפר את התקשורת והאינטראקציה בין העובדים ויתרה  מכך להפוך את המוצרים והשירותים למוצלחים יותר.

מיומנויות טכנולוגיות

המהפכה הטכנולוגית מונעת על ידי חדשנות טכנולוגית כגון: בינה מלאכותית, BIG DATA, מציאות מדומה וכו’. זה אומר שכדי לשרוד בעולם העבודה העתידי נזדקק, כל אדם,  לרכוש ידע ומיומנויות טכנולוגיות ולו גם בסיס טכנולוגי מסוים.

הסתגלות

הדבר היחיד שיהיה קבוע בעולם העבודה העתידי הוא השינוי!  יהא עלינו להסתגל במהירות לשינוי ולבצע התאמה בכל פעם מחדש למקום עבודה, לציפיות ולמערכות המשתנות במהירות. מכאן שהיכולת להיות גמישים עם השינוי תהייה הכרחית. עלינו יהיה לקבל את השינויים באהבה ולראותם לא כנטל או קושי אלא כהזדמנות לגדול, להתפתח ולחדש.

לסיכום

מכיוון שהעתיד כבר כאן, זה אומר שכדי להיות רלבנטיים, בעולם העבודה המשתנה ובטח העתידי, הגיע הזמן שכולנו נתחיל לרכוש כישורי עתיד שיהפכו אותנו למשאבים יקרי ערך ובעלי יתרון יחסי בעולם העבודה העכשווי והעתידי גם יחד.

אם כך, כתבו לי,  איזה מתוך כישורי העתיד אתם מתכננים לחזק, כצעד ראשון, כדי שאוכל להעביר לכם יותר מידע וכלים לחיזוקם.

 

כאשר מקבלים החלטות המשלבות רציונאל, רגש וערכים אלה ההחלטות הנכונות והמדוייקות ביותר להשיג קריירה משגשגת של סיפוק, משמעות והצלחה. 

ואם אתם עדיין מבולבלים וצריכים עזרה אני כאן בשבילכם

לקישור ישיר ל WhatsApp