מהו הסוד להשפעה ושינוי מערכות יחסים

חגית סנובסקי

מהו הסוד להשפעה ושינוי מערכות יחסים

הפעם בחרתי לדבר על דבר שמבחינתי הוא הכרח עבור כולנו. דבר שלא עולה לנו דבר לתת ולזולת מהווה כמעט עולם ומלואו, דבר שמרומם את ליבו ומשאיר טעם של עוד.

לדבר הקטן הזה, נקרא פרגון, לתת מילה טובה באותנטיות.

 

לנסות למצוא אצל כל אחד את הצד הטוב שבו ולהתכוון לכך. נראה קל, אבל כמו ריצה, המאה מטר הראשונים פשוטים אך ככל שמתקדמים הצד כואב והריאות דואבות. גם כאן יש צורך להתאמן, כיצד להגיד מילה טובה לאחר. כמה נחמד כאשר אמרו לכן “בוקר טוב” או “את נראית נפלא היום בתספורת החדשה…”.
דווקא האתגר הגדול ביותר לומר מילה טובה זה במיוחד לאנשים הקרובים לנו. בעיקר מפני, שאנו רואים אותם כמובן מעליו. מתי פעם אחרונה נתת מילה טובה לבן / בת זוגך? מתי נתת מילה טובה לילדים שלך? האם חשבת פעם כיצד מילה אחת יכולה להשפיע על העתיד שלהם ובמיוחד, כיצד הדבר יתפוס אותך.

אני לא מכירה אדם אחד שהיה מעדיף לקבל בקורת כדי לשנות התנהגות או לקבל מוטיבציה, נהפוך הוא. כן גם זה קרה לי בעבר, תמיד לא קיבלו את הדבר באופן חיובי והחמצת הפנים הייתה מיידית.

אולם כשאנחנו משתמשות במילים חיוביות, מפרגנות ואותנטיות כלפי האחר, משהו קורה. זה כמו קסם.

 

יחד עם זאת, הסוד לקסם, להשפעה של משפטים חיוביים הוא באותנטיות. אם הדברים נאמרים שלא מהלב ו”סתם”, אנו יוצרות מצב הפוך ולעיתים אפילו בלתי הפיך בתוצאה שלו. הבחירה במשפטים חיוביים חייבת להיות ממקום שבו אנו באמת מרגישות ומאמינות שיש בו את זה.

אני לא מכירה אדם אחד שהיה מעדיף לקבל בקורת כדי לשנות התנהגות או לקבל מוטיבציה, נהפוך הוא. כן גם זה קרה לי בעבר, תמיד לא קיבלו את הדבר באופן חיובי והחמצת הפנים הייתה מיידית.

אולם כשאנחנו משתמשות במילים חיוביות, מפרגנות ואותנטיות כלפי האחר, משהו קורה. זה כמו קסם.

יחד עם זאת, הסוד לקסם, להשפעה של משפטים חיוביים הוא באותנטיות.

להיות אמיתיים וכנים. אם הדברים נאמרים שלא מהלב ו”סתם”, אנו יוצרות מצב הפוך ולעיתים אפילו בלתי הפיך בתוצאה שלו. הבחירה במשפטים חיוביים חייבת להיות ממקום שבו אנו באמת מרגישות ומאמינות שיש בו את זה.

 

 המחמאה צריכה להיות קצרה ולייחס אותה למשהו ספציפי. (למשל: ” וואו מדהים סידרת את החדר, ממש גאה בך”)

 

המחמאה צריכה להתייחס לאדם באופן ישיר ולא באמצעות השוואה (למשל: “הפגישה שניהלת הפעם היתה טובה יותר מהפגישה הקודמת”, זה עלול להביא את ההיפך)

כך גם במקום העבודה.

 

כשאומרים משפטים חיובים לעמית לעבודה או עובד, אנחנו יוצרות שינוי. מחזקות אצלו התנהגות, שינוי גישה, מוטיבציה לעשייה ותמיד מקבלות חיוך ואנרגיה טובה. משפטים כמו “ההרצאה שלך על … הייתה מצוינת והעברת את המסר באופן חד וברור”   או אפילו משפטים הנוגעים לחיצוניות דוג’ “צבע החולצה ממש הולם אותך” או  משפטים הנוגעים לאופן שבו אנו שמחות לראות אותו דוגמת “רציתי להגיד לך, שאתה מהווה השראה עבורי”. 

5 משפטים (3)

זו רק החלטה של בחירה.

לבחור היכן להיות, באיזה עולם לחיות. האם בצד המבקר והמחמיץ או בצד הנותן, המשמח וזה שמהווה השראה.

 

בשביל לעזור לכן למצוא משפטים מעוררי השראה והשפעה נוספים, ריכזתי משפטים נוספים שיעוררו בכן השראה ליום טוב וקסום לכן ולסובבים אתכן.

ü    איזה כייף לראות אותך

ü    התגעגעתי אלייך, חסרת לי

ü    החיוך שלך מקסים ועושה לי תמיד טוב על הנשמה

ü    אתה כל כך מרשים אותי

ü    עשית עבודה מצויינת

ü    זה מדהים לראות את ההתקדמות שלך

ü    חשוב לי מאוד לשמוע מהי דעתך בנושא

ü    אתה ממש מעורר השראה בדרך שפתרת את הקונפליקט

ü    איזו תחושה נפלאה יש לי כאשר אני רואה אותך

ü    עד עכשיו הרגשתי טוב, וכשאני רואה אותך זה הפך לעוד יותר טוב

ü    אתה כל כך יצירתי ופורה וזו פשוט חוויה לעבוד אתך

ü    איזה חכם אתה

 

 

הדבר לא עולה דבר אבל עושה כל כך הרבה, אז למה לא לנסות?!

מחכה לשמוע באיזה משפטים חיוביים אתן משתמשות.

 

שיהיה לכם המשך יום מקסים

חגית

 

ותודה רבה ליוסי קדמי, שהמאמר שלו “די לקמצנות הלא הגיונית הזו” נתן לי השראה לכתוב על מה שאני מאמינה.